DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILARI İÇİN ‘’ ÇİFTLE İLK GÖRÜŞME REHBERİ ’’

Eki 13, 2021 | Fotoğrafçılık

Hakkımızda

’İlk’’ kavram olarak bir heyecan, bir gerginlik ve belirsizlik barındırıyor. İlk kişisel sergimin adını bu yüzden ‘’İlk’’ koymuştum. İlk olması da önemliydi tabi. İkincisi olsa neden ilk koyayım 🙂 Neyse, bir psikolog arkadaşımdan şunu öğrendim; insanlar bilmediği şeyden korkarmış. Evet çifti tanımıyorsunuz, düğünün nasıl geçeceği, sizden ne isteyecekleri bilmiyorsunuz. Mizaçları size uygun mu, sorun yaşayacak mısınız? Yüzlerce yeni insanın olduğu yeni bir ortama gireceksiniz bu hem heyecan verici hem de biraz korkutucu. Bizim işimiz dinamik bir iş, sürekli yeni insanlar, yeni etkinlikler. Bir rutin yok ve belirsizlik bizim kankamız. İşte şimdi size tüm sürecin belki de en önemli adımı, korkuların ilacı, ilk görüşme ile ilgili bir rehber. Nasıl başlarsak öyle gider. Sorun yok, halledeceğiz… 

 1. Önce biraz havadan sudan konuşalım 

Konuya direkt girmeyin, önce ne içmek istediklerini sorun. Daha yakından tanımak için biraz konuşun. İş güç, genel gündem hakkında sorular sorun. Varsa ortak arkadaşlardan bahsedin. Ortak noktalar size daha yakın hissetmelerine yarayacaktır. Empati kurduğunuzu gösterin, sürecin zorluklarını bildiğinizi anlatın. 

  2. Düğün günü planını ve düğünün detaylarını eksiksiz öğrenin 

 • Düğününüz nerede + ne zaman?
 • Gelin alma var mı, saat kaçta, gelinin evi nerede?
 • Hangi saç/makyaj ekibi ve organizasyon şirketi ile çalışıyorsunuz?
 • Hazırlık nerede, öngörülen hazırlık süresi nedir?
 • Nikah kaçta?
 • Misafirler kaçta gelecek?
 • Düğün eğlencesi kaçta başlıyor ve bitiyor?
 • Gün içinde yapacağınız özel bir etkinlik, ya da yerine getireceğiniz bir geleneğiniz var mı?
 • Bana düğünden bahsedin. Temalar / renkler / dekor?
 • Düğününüzde kaç kişi var?
Hit The Moment İletişim
 1. Bilgi dosyasıda yazanların sözlü olarak üzerinden geçin 

Şimdi sıra geldi sizin vereceğiniz hizmeti anlatmaya. Belki bilgilendirme dosyası ya da sözleşme yolladınız. Her şey oralarda yazıyordu ama unutmayın insanlar pek de detaylıca okuma eğilimde değiller. Genelde direkt fiyat sayfasına bakarak başlıyor, geri kalana ilgilerini pek vermeden göz gezdiriyorlar. Ayrıca okumak başka, dinlemek başka. Kimi insanlar işitseldir. Sorular belki de dinlerken akıllarına gelir, bir çok şeyi bu aşamada sorun olmadan çözebilirsiniz. 

 • Yaklaşık kaç fotoğraf üreteceksiniz, 
 • Ne zaman teslim edeceksiniz, 
 • Ödemeyi nasıl alıyorsunuz, 
 • Kaç kişi çalışacaksınız,
 • Ulaşım ve konaklama ile ilgili bir talebiniz var mı,
 • Sizin çiftten bir isteğiniz, beklentiniz var mı? 
 1. Özel durumları öğrenin

Güzel bir akşamüstü, nefis bir deniz manzarası var, çekim bu ana kadar sıkıntısız gitmiş, herkes keyifli görünüyor. Aile çekimine başlamışız, ilk bir kaç fotoğraftan sonra gelinin babasının fotoğraflara girmediğini görüyorum ve bağırıyorum ‘’gelinin babası nerede, neden gelmiyor?

 … Bey fotoğrafa gelir misiniz?’’. Gelmiyor çünkü eski eşi ile fotoğrafa girmektense, yeni eşi ile uzakta içki içmeyi tercih ediyor. Bu detayı bilmediğim için ben de pot üstüne pot kırıyorum…  

Aile büyüklerinde kayıplar var mı? Ayrılan çiftler, bir araya gelmek istemeyenler var mı? Ya da fotoğraflarda aslında olmasını istemediğiniz birisi? Bu cevaplar çok önemli, uygun bir üslupla bu yanıtları arayın. 

5. Olmazsa olmazlarını ve olmasa da olurlarını sorun

Efsane olduğuna inandığım bir düğün çekmiştim. 8000 fotoğraf, harika belgesel anlar, bir çok ödül. Düğün bitti, gelinden bir mesaj aldım, sosyal medyada paylaşmak için ikimizin de kameraya baktığı fotoğraf atar mısın? Başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Tarzım değil, çekmem ben pek çiftin kameraya baktığı fotoğraflar. Tüm fotoğrafları taradım idare edecek 1-2 tane bulabildim. Hatta bir ara aklıma photoshopla yüzleri kameraya baktırcak manüplasyon yapma fikri bile geldi. Tamamen benim hatam. Bu durum çift için önemliydi ve ben görüşmede bunu sormadım. Aynı şekilde çift özel bir davetli ile mutlaka fotoğrafı olsun isteyebilir. Nenesi, babası ya da yakın bir arkadaşı. Ya da tam tersi herkesin yan yana geçip poz verdiği aile fotoğraflarına gerek yok da diyebilir. Bunları mutlaka bu görüşmede öğrenip planı ona göre yapmak gerekiyor. 

Hit The Moment Düğün Fotoğrafçılığı
6. İletişimi kuvvetlendirin ve son tavsiyeyi verin: ‘’Günün Keyfini Çıkarın’’


Eğer yeterince rahat hissettiyseniz nasıl tanıştıklarını, evlilik teklifi olup olmadığını sorabilirsiniz. Onlara çiçek, pasta, ilk dans şarkısı ya da herhangi bir konuda desteğe ihtiyaçları olup olmadığını sorun. Sonrasında tecrübenizi de ortaya koyacak şekilde tavsiyede bulunabilirsiniz. Düğün günlerini sorunlu misafirlerle, sürekli çalan telefonlarıyla ya da giriş şarkılarının yanlış versiyonunu çalma ihtimali olan dji düşünmekle zehir etmemeleri gerektiğini söyleyin. O gün büyük günleri ve eğlenmeye odaklanmalıdır. Bugünden itibaren çok sayıda harika fotoğraf olacak, bu yüzden çok fazla strese girmeyin, çünkü doğru kişiylesiniz mesajını verin (Biraz kendinizi övün bir şey olmaz :)) Hiçbir tersliğin günün eğlencesinin ve heyecanının önüne geçmesine izin vermemeleri gerektiğini söyleyin. Yıllar sonra baktığınızda sizi o ana yeniden götürecek hisler uyandıracak fotoğrafları üretme işinin sizde olduğunu ama öncelikle hisleri yaşamaları gerektiğini söyleyin. Sizle çalışsalar da çalışmasalar da mutluluklar dilemeyi ihmal etmeyin . 
Hit The Moment Düğün Fotoğrafçılığı

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir