DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞI TERMİNOLOJİSİ, HAVADA UÇAN TERİMLERİ ANLAMA

Şub 9, 2017 | Fotoğrafçılık

Düğün Fotoğrafçı Rehberi

Fotoğrafçılık terminolojinde karşılaştığımız ciddi sıkıntıların temelde iki nedeni var diye düşünüyorum. İlki fotoğrafçılıkla ilgili hemen tüm terimlerin farklı dillerden çevrilmiş/ uyarlanmış olması, ikincisi biz fotoğrafçıların ürettiğimiz işlere koyduğumuz “çarpıcı” isimler. Bu durum da haliyle hem çiftler hem de fotoğrafçılar açısından yanlış anlaşılmalara ya da aslında hiç anlaşılamamalara yol açıyor. Bu yazıda; sıklıkla konuşulan, talep edilen, tartışılan ve karıştırılan düğün fotoğrafçılığı terimlerine değinmek istedim. 

Elbette konuya iki gözümün çiçeği ile giriş yapıyorum 🙂

Haydi başlayalım: 

 

Hit The Moment İletişim

1. Belgesel Düğün Fotoğrafçılığı : 

‘’Belgesel’’ kelimesini duyunca genelde akıllara aslanın ceylan kovaladığı, hareketli görüntüler geliyor. ‘’Belgesel fotoğrafçılık’’ dendiğinde ise ‘’kuşu, kurdu falan mı çekiyorsun?’’ sorusuyla karşılaşmamız muhtemel 🙂 Belgesel; TDK tanımına göre ‘’belge niteliği taşıyan’’ anlamına geliyor. Bu tanımdan yola çıkarsak, belgesel düğün fotoğrafçılığını; kurgudan uzak, pozdan çok hise ve ana, güzellikten çok gerçekliğe odaklanmış fotoğrafçılık tarzı olarak özetleyebiliriz.  Elbette sebep sonuç ilişkisi ve mekan&zaman bağlamını içerirse de tadından yenmez olur. Son olarak şunu belirteyim bu bir fotoğrafçılık tarzı, düğün fotoğrafçılığında bir paket adı değil 🙂 

 2. Fine Art Düğün Fotoğrafçılığı : Aslında isminden de anlaşılacağı gibi bu ‘’güzel sanat’’ fotoğrafçılık tarzı, fotoğrafın belge niteliği taşıma yönünden çok sanatsal yönüne hizmet ediyor. Görsel bir sanat olarak ve temelinde beğenilmek üzere yaratılan fotoğrafları ifade ediyor. Özellikle de ülkemizdeki çoğu düğün fotoğrafçısı farklı renkler ve mekanlar da kullansa bu tarzı benimsemiş ve uyguluyor görünüyor. Güzellik, parlaklık, zarafet ve bol portre çekimleri bu tarzın ayırt edici özellikleri olarak sıralanabilir.  Bu tarz gerek fotoğrafçının kullandığı ekipmanlar, gerek çekim sonrası bilgisayar başında yaptığı müdahaleler ile fotoğrafları güzellik ve estetik lehine değiştiriyor. Aynı zamanda çekim esnasında bolca poz verdirme ve kurgusal anlar yaratma gereksinimi de içeriyor. 

Ödül Soruları

3. Tüm Gün Çekimi & Düğün Hikayesi &Düğün Günü Çekimi (Fotoğraf & Video): 

Bu üç kavram aslında aynı anlama gelse de özellikle düğün fotoğrafçılarının paketlerine koydukları ticari isimler yüzünden hayli karıştırılıyor. Bunlar bir fotoğrafçılık tarzı içeren ifadeler değil, daha çok düğün gününün başından (bizim ülkemizde genelde gelin alma ile başlar) düğün partisinin sonuna kadar olan süreçte fotoğrafçının çifte eşlik etmesi, hizmet vermesi anlamında. Bu hizmet esnasında fotoğrafçı belgesel, fine art geleneksel ya da karma bir tarzda çalışabilir. 

Düğün hikayesi kavramının ayrıca şanssızlığı ‘’hikaye’’ kavramının video ile özdeşleştiriliyor olması. Bunun da nedeni yine bizim paketlerimize koyduğumuz yanlış isimler sanırım. 

Bir çift ‘’hikaye çekimi’’ istiyorum diyorsa ilk sorum fotoğraf mı video mu oluyor?  Eğer fotoğrafsa bu süreci belgesel bir tarzla fotoğraflayacağımı onlara anlatıyorum. Paket isimleri olarak bu üç kavramdan birini kullanıyorsanız da yanına ‘’fotoğraf veya video’’ diye belirtmekte fayda var. 

  1. Klasik Pozlar & Kore Tarzı

Çiftlerle görüştüğümüzde şunu çok sık duyarız: KLASİK ŞEYLER İSTEMİYORUM. Sonra çekimler biter, albüm teslim edilecek, çift size sorar ‘’hiç çerçeveletip  annelere verilecek fotoğraf yok mu’’ ya da ‘’ikimizin de kameraya baktığı pozlar nerede? ‘’. Klasik kelimesi hem biz fotoğrafçıların hem de çiftlerin ‘’farklı’’ olma arzusu ve iddiası nedeniyle gereksiz yere değersizleşmiş gibi duruyor. Ancak iş son zamanların trendi ‘’Kore Stili’’ ile anılan fotoğraf çekimine gelince de müthiş bir talep var. Oysa ki bu stil tam olarak klasik tarzı oluşturuyor. İki tarafında kameraya baktığı, durağan, gülümsedikleri… Büyüklerimizin çerçevelerinde bulunan ve bulunmaya devam edecek olan tarz. Burada klasiğin kötü ya da sıkıcı olduğu algısını müşteri gözünde değiştirmek gerekiyor. Kötü deme, lazım olur…:)

Üyelik Soruları
  1. Dış Çekim&Çift Çekimi &Save The Date

Türkiye’de düğün fotoğrafçılığı algısının büyük kısmını oluşturan bir kavram dış çekim. Şu diyaloğa hepimiz şahit olmuşuzdur. 

  • Ne iş yapıyorsun?
  • Düğün fotoğrafçısıyım. 
  • Hıı, dış çekim falan mı? 

Hıı dış çekim falan 🙂 Dış çekim bizim mesleğimizin önemli bir parçası, ama tümü değil. Dış çekim genelde düğün günü haricinde yapılan(tabi ki düğün günü de olabilir), mekan olarak daha çok ormanlar, deniz kıyısı ya da şehir manzaralarının seçildiği, açık havada yapılan çiftin baş başa olduğu ve genelde pozlardan oluşan çekim türüne verilen isim. 

Save the Date :  Asıl amacı; dosta düşmana ‘’şu tarihi rezerve edin, bak biz evleniyoruz, kimselere söz vermeyin, çeyrekleri de unutmayın’’ demek olan bu kavram, düğün sektöründe gelinlik damatlık haricinde kıyafetlerle yapılan dış çekim anlamında kullanılıyor. Çünkü bu duyuruyu yapmak için kullanılan fotoğraf bu çekimde ortaya çıkıyor. Tabi bunun video versiyonu da var. Hatta bu kavram o kadar benimsenmiş ki tekstil firmaları bu isim altında koleksiyonlar bile çıkarıyor. 

Çift çekimi ise dış çekimi ve save the date çekimini de kapsayan; otel lobisi, düğün mekanı, ya da tarihi bir yapının içinde de yapılabilen çekime verilen ad. Her dış çekim ve save the date çekimi aynı zamanda bir çift çekimidir ancak her çift çekimi dış çekim olmayabilir. 

  1. Düğün Videosu &Düğün Klibi &Düğün Belgeseli &Düğün Hikayesi &Kısa Film : 

İşte videocu arkadaşların korkulu rüyası, fantastik beşli karşımızda:) Her biri birbiri yerine kullanılan kimi zaman da aslında apayrı bir şey ifade etmek isteyen çiftin kulak dolgunluğu ile hata yaptığı ve çorba olan 5 kavram. Yine bunları çiftlerle konuşurken detaylandırmak gerekiyor. Süresi ne olmalı, tarzı ne olmalı ? Çünkü çiftin ‘’düğün hikayesi’’ diye talep ettiği şeyin aslında düğün esnasında kim daha çok oynamış diye bakmak istediği geleneksel düğün videosu olduğu ortaya çıkabiliyor :))

Düğün videosu: Yukarıdaki terimlerin hepsini kapsayan en geniş kavram. 

Geriye kalan 4 kavram ise temelde şu anlama geliyor: Düğünün başından sonuna kadar çekilen kısa görüntülerin daha sonra kurgulanıp bir müzik eşliğinde sunulduğu, genelde 3-7 dakika arasında süren videolar. 

Ancak şunu belirtmek lazım, verilen hizmetin ticari paket adı ‘’ düğün belgeseli’’ diye, alınan hizmet illa ki belgesel tarzıyla verilecek anlamına gelmiyor. Her fotoğrafçının olduğu gibi her videocunun da bir tarzı olduğu unutulmamalı ve bu kavramlar detaylandırılmalı. 

Düğün hikayesi demek de yazının başında belirttiğim gibi düğün klibi demek değildir. Düğünün hikayesi fotoğrafla da anlatılabilir hatta yurtdışında tam olarak bu anlamda kullanılır. Düğün hikayesini duyunca ilk soru, ‘’fotoğraf mı video mu’’, olmalı diye düşünüyorum ve bu kavramı video klip kavramı yerine kullanmamaya özen gösteriyorum.

Hit The Moment İletişim

7.Albüm: 

Telefonuz çalar ya da sosyal medyadan mesaj gelir: – Albüm yapıyor musunuz? Yine bizim koyduğumuz yanlış isimlerle ve yarattığımız yanlış algıyla sektöre armağan ettiğimiz bir kavram. Albüm TDK ya göre şu anlama geliyor:  ‘’Fotoğraf, pul vb.ni dizip saklamaya yarayan bir tür defter.’’ Bu kadar, aslında fazlası değil. Biz fotoğrafçılar albümcü değil, albüm isimli defteri nitelikli fotoğraflarla doldurması gereken meslek grubuyuz.

8.Mekan Fotoğrafçısı & Anlaşmalı Fotoğrafçı : 

Düğün yapılacak mekanın ticari anlaşma yaptığı o mekandaki fotoğraf ve video hizmetlerini çiftlere sunan ekip, firma…

  1. Sıcak Satış 

Sıcak Satış: Düğün mekanında genelde anlaşmalı fotoğrafçılar tarafından çekilen ve hemen orada fotoğraf kağıdına basılıp satılarak verilen hizmet.

  1. Aktüel kamera: Kamera ayağı olmadan genelde omuz üzerinde kullanılan kamera ile stüdyo dışında yapılan çekime aktüel çekim denilmektedir. Bu terim düğün sektöründe ise anne babalarımızın düğün video tarzında olan videolar için kullanılır. Düğün partisinin tamamının çekildiği, hiç kurgu yapılmadan ya da çok az kurgu ile hazırlanıp teslim edildiği video türü. 

Bu yazıda sık kullanılan, karıştırılan, yanlış bilinen terimleri açıklamak istedim. Ortak bir dil oluşturabilmek çiftlerle fotoğrafçının birebirini daha iyi anlaması için çok önemli.  Çekim sonlarında oluşabilecek memnuniyetsizlikleri ve hayal kırıklıklarını önlemenin ilk adımı da bu diye düşünüyorum. 

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir