DÜĞÜN FOTOĞRAFÇINIZI NASIL SEÇMEZSİNİZ

Nis 3, 2022 | Çiftler, Fotoğrafçılık, Gelin & Damat, Nişan

Emre Nesli, awards wedding photographer

Kutu açıldı, passparlak tek taş yüzük gözünüzü alırcasına parladı… İlişkiniz başka bir boyuta geçiyor, ne kadar da özel bir an… Ama durun daha her şey yeni başlıyor… Düğün mekanı, kuaför, gelinlik, damatlık, makyaj, organizasyon falan filan… En önemlisi de hepsi gider görüntüler kalır, ihtiyaçlarınıza en uygun düğün fotoğrafçısını seçmelisiniz…

Mükemmel düğün fotoğrafçınızı arama, bulma ve seçme konusunda size rehberlik edecek pek çok makale var,’’ Düğün Fotoğrafçınızı Seçme Rehberi’’ bu ise bir seçme değil, nasıl seçmezsin rehberi!

  1. UCUZ VE ‘’HEDİYE VERİYOR’’ DİYE

Fotoğrafçınızı seçerken sadece fiyata ve ‘’bedavalara’’ göre seçmeyin
Ücretsiz nişan çekimi, basılı albüm, çevrimiçi galeri, USB, fotoğraf çerçeveleri baskılı tişörtler, kupa, saç & makyaj, transfer aracı, viski vs içeren paketler sunan bir fotoğrafçıyla çalışmayın. Fazladan verilen şeyler varsa eksik olan de elbette bir şey olacaktır. O da en önemlisi olan ‘’ fotoğraf kalitesi’’ dir.

Promosyonları değil önce fotoğrafçınızı sevebilmelisiniz…
Çalışmaları tarzınıza uyuyor, ona güvenebileceğinizi biliyorsunuz, onla rahat ve huzurlu hissediyorsunuz, tüm bunlar daha kolay bir gün geçirmenizi ve daha iyi ve daha doğal fotoğraflarınız olmasını sağlayacak. Pek çok fotoğrafçı, daha önce bahsettiğim gibi promosyonlarla kapınızı çalacak, paketler sunacak, eğer tarzınıza uyuyorlarsa, çalışmalarını seviyorsanız ve alacağınız fotoğrafların kalitesinden eminseniz o zaman bu harika, ancak unutmayın bedava peynir sadece fare kapanında olur…

  1. YÜZ YÜZE GÖRÜŞMEDEN

Düğününüzü planlarken düşünmeniz gereken milyonlarca şey var, liste sonsuz görünüyor ve bazen sadece bitsin diye düşünebilirsiniz. Belki çok sayıda fotoğrafçıya bakıyorsunuz, işlerini ve nasıl ilerlediklerini görmek için onlarla buluşacak zaman bulmaya çalışıyor ancak zorlanıyor olabilirsiniz. Sadece biraz zaman alıyor ve sonsuz bir iş gibi görünüyor diye bir fotoğrafçı ile görüşmeden seçmek çok ama çok sakıncalı olabilir. Tüm günü birlikte geçireceğiniz en özel anlarınıza şahit olacak ve bunları ölümsüzleştirecek kişiyi seçmeye zaman ayırın ve sadece referansı iyi biriyle değil, tarzınızla örtüşen, aynı zamanda sevebileceğiniz biriyle anlaşın. Onu bulduğunuzda, yakın bir arkadaşınızla konuşuyormuş gibi hissedeceksiniz.
Düğün fotoğrafçıları yaptıkları işi severler, sektöre ve güzel anları yakalama tutkusuna sahiptirler, stresli hissediyor olabilirsiniz, birçok fotoğrafçı bunu anlayacak ve ilişki kurabilecektir. Sadece sizin için doğru fotoğrafçıyı, tarzınıza uyan ve güvenebileceğiniz ve rahat hissedebileceğiniz birini bulduğunuzdan emin olun, içgüdülerinizi kullanın, eğer hiç şüpheniz yoksa rezervasyon yaptırın! Ama sadece ‘’nasıl olsa yaparlar’’ ya da ‘’hepsi aynıdır’’ demeyin.

  1. SADECE BİRKAÇ İYİ FOTOĞRAFINI GÖREREK

Sizden 6 ay öce evlenen arkadaşınızın instagramda paylaştığı düğün fotoğrafları ilginizi çekti, incelediniz, fotoğrafçıya ulaştınız… Düğün fotoğrafçısı kendi sayfasında en güçlü yönünü paylaşmayı, en iyi fotoğraflarını ön plana çıkarmaya eğilimlidir. Ancak sizi sadece portreler ya da sadece düğün partisi fotoğrafları tatmin etmeyecektir. Fotoğrafçının tam olarak bitirdiği bir projeyi görmek isteyin. Hazırlık+grup fotoğrafları+çift çekimi+düğün partisi vs… İhtiyaç duyduğunuz ve albümünüzde görmek istediğiniz fotoğrafçılık tarzını arayın ve fotoğrafçıyı değerlendirirken büyük resme odaklanın. Pardon resim değil fotoğraf:))

  1. AMCAM ALMANYA’DAN YENİ BİR KAMERA ALDI

Amcanız veya kankanız olsun, düğün fotoğrafçılığı sadece bir kameradan daha fazlasıdır. Pahalı bir kameraya sahip olmaları, bir düğünü çekebilmek için deneyim ve bilgiye sahip oldukları anlamına gelmez. Fotoğraf çekmeyi, hafta sonları dışarı çıkıp manzara fotoğrafları çekmeyi veya parkta oynayan çocukların fotoğraflarını çekmeyi sevebilirler, ancak söz konusu düğün olduğunda bu dinamik ve çok katmanlı bir olaydır. Işığın ve duygunun her türlüsü saniyesinde değişirken, fotoğrafçı da bu değişime anında tepki verebilir olmalıdır. Kimi zaman kameraların teknik sınırları buna izin vermez, o zaman da ustalık ve tecrübe ortaya çıkar…

Fotoğraf makinesi sadece bir araçtır ve düğün fotoğrafçılığının anahtarı beceri, bilgi ve deneyimdir. Sadece bir şansın var, bu yüzden doğru zamanda doğru yerde olmayı beceren, duyguları ve mutluluğu yeniden yaşamana yardımcı olacak bir düğün hikayen olmasına yardımcı olacak profesyonel bir düğün fotoğrafçısı ile çalışmalısın. Unutmayın; her şey yolunda iken her kamera profesyonel her fotoğrafçı yeteneklidir, önemli olan ışık, kalabalık, düğün günü planı, iletişim gibi konularda becerili bir fotoğrafçı ile çalışmaktır.

Emre Nesli
Düğün Fotoğrafçısı
HTM kurucu üyesi

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir