Ufuk Sarışen

İzmir

https://www.ufuksarisen.com/

Ödülleri & Başarıları

dugun-fotografcisi-ufuk-sarisen-02

+90 532 715 2789

ustudio.istanbul@gmail.com

MERHABA! BEN BELGESEL DÜĞÜN FOTOĞRAFÇISI UFUK SARISEN İstanbul ve İzmir’de yaşayan ama Türkiye ve Dünya’nın her yerine çekim için giden bir düğün fotoğrafçısıyım. Her çekimi sizlerin karakterinizi ve hikayenizi anlatabilecek şekilde fotoğraflamaya çalışıyorum.

Merhaba! Ben Belgesel Düğün Fotoğrafçısı Ufuk Sarışen

İstanbul’da ve İzmir’de yaşayan ancak dünyanın her yerine çekime gidebilen bir “düğün fotoğrafçısı” yım. Bu seyahat esnekliği aynı zamanda gezi ve belgesel fotoğrafçısı olmamdan da kaynaklanıyor sanırım. Türkiye ve Avrupa’da yayın yapan gezi, coğrafya ve kültür dergisi Atlas’ın fotoğraf kurulunda uzun yıllar çalıştım, konularımı hem fotoğrafladım hem de yazdım. Bunun dışında bir dönem Skylife dergisi fotoğraf editörlüğü de yaptım. Birçok dergi ve gazete için çekimler yaptım. Geçmişte uğraştığım bu dallar düğün fotoğrafçılığıma farklı açılardan bakmamı sağladı sanırım. Belgesel fotoğrafçılığına ilave olarak başka disiplinleri de düğün fotoğrafçılığına aktarmaya çalışıyorum.

Istanbul Üniversitesi Lisans ve sonrası Boğaziçi Üniversitesi masterlı bir mühendislik geçmişim var. Ancak sonrasında kariyerimi değiştirip sağlam bir eğitimle hobimi ileriye götürerek belgesel fotoğrafçılığa yöneldim. Hayatımın en doğru kararlarından biriydi kesinlikle. Halen dünyanın en iyi fotoğrafçılarının workshoplarına katılıyorum çeşitli ülkelerde. Bir çok düğün fotoğrafçısına da workshoplarım aracılığı ile kendi bildiklerimi aktarıyorum. Dünyanın en iyi düğün fotoğrafçılarının katıldığı Fearless Photographers Konferansına (Aachen, Almanya -2019) konuşmacı olarak davet edilen ilk Türk fotoğrafçı oldum. Uluslararası bir çok düğün fotoğrafçılığı yarışmalarında jüri üyeliği yaptım.

WPJA – Top 50 Photographers of 2020, 2019, 2020
Fearless Photographers – Top 20 Photographers of 2020
MyWed – Jüri 2020
Fotografi Cameramani Romania – Jüri 2020
Fearless Photographers – Best Wedding Photographer of Turkey 2020, 2019, 2018, 2017, 2016
Fearless Photographers – Conference Speaker 2019 (Aachen-Germany)
Fotografi Cameramani Romania – Jüri 2019
Fearless Photographers – Top 50 Photographers of 2018
Isole Egadi Contest, Sicily, Italy – Best Wedding Photographer 2017

Her An Çok Önemlisiniz!

“Hayatımın en önemli “anları” nelerdir diye kendimize sorduğumuzda “düğün günü” listenin üstlerinde yer alır genelde. Bu anların fotoğraflanması için bir çiftin bana güvenmesi her seferinde beni oldukça heyecanlandırıyor. Önümüzdeki 50-100 yıl boyunca belki de torunlarına miras kalacak görselleri siz ortaya çıkarıyorsunuz. Bunun sorumluluğu çekim günü ve sonrasında çok çalışmanıza ve çifte harika fotoğraflar verme zorunluluğunu beraberinde getiriyor. Hiçbir anı kaçırma lüksünüz yok, önemli önemsiz o günün her anı çok değerli. Bu sebeple o günün hikayesini oluşturmanın yanı sıra, size hatıra kalacak portreler de çekmeye çalışıyorum.”

Ufuk Sarışen ile iletişime geçin

Ufuk Sarışen için yorum gönderin