DÜĞÜN GRUP FOTOĞRAFLARI İÇİN 13 İPUCU

Eki 13, 2021 | Fotoğrafçılık

Neden HTM'ye Katılmalısın?

Grup fotoğrafları çekmek sanılanan aksine çok da kolay değildir. Çift portresi gibi sadece 2 kişilik bir grup değil bu. Ayakta fazla duramayan dededen, yerinde asla duramayan toruna; geline yakın olmak için yarışan nedimelerden, birbirine uzak olmaya çalışan eltilere kadar her türlü gizli sorun içeren bir grup insan portresi çekmek öyle her eline makina alanın harcı değil.  Yaprak Dökümü dizisinin afişini bir hatırlayın derim. 🙂

Bugüne kadarki deneyimlerimle bu görevin zorluğunu biraz da olsun azaltacak bir yazı geliyor şimdi…

 1. İyi arka planla iyi ışık arasında kalırsanız iyi ışığı seçin. 

Gruplar genelde otomatikman manzara önüne geçerler. Denizi ya da gün batımını arkalarına almak isterler, çünkü teknik konulardan oke haberleri yoktur. Böyle durumlarda bir fotoğrafçılık klişesi olan ‘’ışığı arkana al ‘’ tekniğini uygulamak gerekiyor. Çünkü aydınlaması gereken çok yüz var. 

 1. Kimsenin birbirinin yüzünü kapatmadığından emin olun

Bir grup fotoğrafında en önemli şey herkesin görünür olmasıdır. Ben bu durumda ‘’herkes beni engelsiz ve tam şekilde görebiliyor mu diyorum, böylelikle gruptaki herkes beni görebileceği pozisyonu alıyor. Daha sonra yine de değiştirmem gerekenler olursa müdehale ederek küçük pozisyon değişikilikleri yaptırıyorum. 

 1. Aynı grubu en az iki mümkünse üç-dört kere çekin

Her şeyi ayarladınız, hazırsınız ancak unutmayın karşınızda belki 10 belki 20 belki de daha fazla model var. Bu da sonsuz göz kırpma olasılığı demek. Bir ya da daha fazla kişinin gözlerinin kapalı ya da üzerindeki sineği kovarken, saate bakarken gibi durumlarda görünmemesi için fazladan deklanşöre basmak şart gibi.

Düğün Fotoğrafçıları Birliği
 1. Merdiven, bank gibi üzerine çıkılabilecek ve yükseklik farkı yaratabilecek şeylerden faydalanın 

Bu tarz şeyleri hem kendiniz üzerine çıkmak için, hem de grubun bir kısmını üzerine çıkartarak ya da oturtarak ikiye bölmek için kullanabilirsiniz. 

 1. Diyafram değerinizi net alan derinliği fazla olması açısından 8-11 civarlarına yükseltin

Hemen her lensin en keskin olduğu diyafram aralığı bu değerlerdedir. Bunun yanında özellikle ikili ve üçlü sıralı çekimler yapıyorsanız herkesin keskin ve net görünmesi için bu değerler önemli. 

 1. Enstantane hızınızı 1/200 ün altına düşürmemeye çalışın

Evet durağan bir konu çekiyoruz ama yine de kerşinızda hareket etmesi muhtemel birden fazla model ve sizin el titremeleriniz var. Bu yüzden işinizi garantiye alın ve 1/200 ün altına düşmemeye çalışın. 

 1. Mümkünse gölge bir alanda, ışık kaynağının yüzleri aydınlattığı bir yer seçin, parçalı ışıktan kaçının.

Grup portrelerinde homojenlik çok önemlidir. Bir kişi ışıl ışıl iken diğerini  bir siluet şeklinde görmeyi kimse istemez. Bu yüzden ışığın homojen düştüğü gölge alanlar ya da tüm grubun üstene eşit ışık gelen aydınlık alanlar seçilmelidir. Eğer aydınlık bir alan seçilecekse ışığın yüzlere gölge yapmayacağı, yandaki kişilerin de birbirlerinin üzerlerine gölgeleri düşürmeyeceği bir pozisyon seçilmelidir.

 1. Grubun karşısında kendinden emin ve kararlı görünün.  

Grubun içinde çok sayıda işinize karışacak, ‘’beni zayıf çıkar, yırtmacım görünüyor mu, saçım düzgün mü’’ diyecek kişi olacak. Bu kişilere ipin ucunu kaptırırsanız istediğiniz çoğu şeyi yapamazsınız. Patronun siz olduğunu sakin ve kendinden emin tavırlarınız ile belli edin. Olumlu olun. Saçlar hep güzeldir ve herkes zayıf çıkacak, bunu unutmayın 🙂 

HTM Üyelik
 1. Eğer iki-üç sıra halindeki grubu çekiyorsanız en öndeki yüzlere netleyin

Lensler, girdiğiniz diyafram değerine bağlı olarak bir net alan derinliği oluşturur. Bu derinlik netlediğiniz noktanın 1/3 oranında ön alanından, 2/3 oranında ise arka alanından oluşur.Bu yüzden netliği en öndeki kişiden yapmanız keskinlik ne netlik şansınızı artırır. 

 1. Gülümseyin

Gülümsemek bulaşıcıdır. Hem gruba güzel bir hava verir hem de onların da gülmesini bu yolla sağlayabilirsiniz. Unutmayın herkes kameraya bakıyor, yani size. Herkesi bir gülüşle yönlendirebilirsiniz. 

 1. Kilolu kişileri grubun kenarlarında değil ortalarına yerleştirin.

Grup fotoğrafları genelde geniş açı lenslerle çekilir. Bu lenslerin de özellikle kenarlarda bombelenme/distorsiyon /bozulma yapma sorunları vardır. Bu bir sorun değil de optik bir gerçektir desek daha doğru sanırım. Bu sebeple kenarlara kilolu kişileri yerleştirirseniz daha kilolu görünürler. Kenarlara mümkünse kısa ama zayıf kişileri yerleştirin, ortalara ise kilolu ve/veya uzun kişileri. 

 1. Arkanızdan başka birinin telefon ya da kamera ile çekmesine izin vermeyin. 

Bazı gruplarda arkanızdan bir yancı fotoğrafçı grubu çekmek isteyebilir. Ona önce sizin çekeceğinizi, bu esnada telefon ya da kamerayı gruba doğrultmaması gerektiğini söyleyin. Aksi halde grubun odağı dağılır. Kimisi yancı fotoğrafçıya kimisi size bakarken de doğru fotoğrafları çekemezsiniz. Grupla işiniz bittiği zaman ‘’şimdi de lütfen telefona poz verin’’ diyerek grubu tekrardan yönledirebilir, yancı fotoğrafçının da gönlünü alabilirsiniz. 

 1. Grubun aynı hizada olmasına dikkat edin . 

Gruplar genelde kenarlardan kıvrılma ve u şekli alma eğilimidedir. Bu fark ettiğinizde ‘’ayaklarımızı hizalayalım’’ diyebilirsiniz. Çünkü U seklinde bir grup hem netlik hem perspektif açısından işinizi zorlaştırır. 

Düğün Fotoğrafçılığı

2 Yorumlar

 1. Gulsun

  Cok bilgilendirici bir yazi oldu benim icin, bir kac tuyo edindim. Tesekkurler 🙂

  Yanıtla
  • hitthemoment

   Beğenmene sevindik. Teşekkür ederiz. Deneyimlediğin fotoğraflarda ınstagram @hitthemoment sayfamımızı etiketlersen bizde görmüş oluruz. Sevgiler.

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir