İLK DEFA DÜĞÜN FOTOĞRAFI ÇEKECEK FFOTOĞRAFÇILARA 7 KİLİT ÖNERİ

Şub 10, 2017 | Genel

Düğün Fotoğrafçılığı

Doğaya merakınızdan, havalı durduğundan, sosyalleşmek için ya da mesleğinizi değiştirmek istediğiniz için… Nedeni ne olursa olsun, fotoğrafçılığa başladıysanız, eğitim alıysanız bir de profesyonel bir kamera aldıysanız elbette sizin için de gelecekler.  Kimler mi?  Düğün fotoğraflarını bedavaya getirmek isteyen akrabalar, ya da düğüne davetlisin zaten kameranla gel mutlaka diyecek olan arkadaşlar. Onlar her yerdeler, saklamazsınız, kaçamazsınız, teslim olun. 🙂 Şaka bir yana hemen hepimizin düğün fotoğrafçılığına giriş hikayesi bu şekilde başlıyor. Bu tarz işler süreci görmek, sorun çözme yeteneğini geliştirmek, tecrübe kazanmak, ağınızı genişletmek ve portfolyo oluşturmak için elbette gerekli. Fakat yine de anlar tekrar edilemeyeceğinden, para almasanız bile sorumluluğu ve stresi yüksek. Bir de tanımadığınız insanların en özel gününü hem de para karşılığında çektiğinizi düşünün. Tarih yaklaştıkça artan stresi, ya yapamazsam endişesini… Uykusuz gecelere son işte düğün fotoğrafçılarına yeni başlayanlara ve ilk çekimine gidecek olanlara öneriler geliyor… 

Düğün Fotoğrafçılığı
  1. Düğün mekanını önceden ziyaret edin

Düğün günü gelmeden düğün mekanını özellikle de nikah saatinde ziyaret edin. Mekan çalışanları ile konuşun. Çift nereden yürüyor ve sahneye geliyor, misafirler ve orkestra ne tarafta, nikah nerede ne zaman kıyılıyor, pasta kaçta geliyor vs. Bu taktik mekanı tanımanıza, mekana o saatte düşen ışığı görmenize, kendinize garanti fonlar belirlemenize yarar. Ayrıca mekan çalışınları ile bağ kurar ilk çekimiz olduğunu söylerseniz çekim gününde size yardımcı olacaklardır.  

  1. Çifte ücretsiz bir deneme çekimi, ya da kısa dış çekim teklif edin

Ücretsiz. Kulağa kötü geliyor ve genelde yapmaktan uzak durmaya çalışıyoruz. Doğrusu da bu. İşimizin değerini düşürmeye hiç de niyetimiz yok. Ancak burada durum biraz farklı, bize çok avantaj sağlayacak bir taktik bu. Büyük gün gelmeden çifti tanımak için bir fırsat. Bu çekimde onların birbirileri ile olan ilişkisini, kamera karşısındaki tavırlarını, ne tarz fotoğraflardan hoşlandıklarını gözlemleyin. Ayrıca özellikle erkeklerde olan kamera fobisini ve rahat olamama meselesini de düğün gününe bırakmadan çözmüş olursunuz. Yaptığınız bu 1 saatlik çekim ayrıca işi batırsanız bile niyetinizin ne kadar iyi olduğunun bir göstergesi olacaktır. Çiftin güvenini kazanacaksınız. Düğün günü rahat çalışmanın anahtarı da budur. 

  1. Tüm ekipmanı hazır edin, gereğinden fazla pil ve kart alın

İlk düğününüzde teknik bir sorun yaşamak bir kabusa dönebilir. Bu yüzden mutlaka yedekli ve hazır olmalısınız. Düğüne asla tek makina ile gitmemeye çalışın, mutlaka yanınızda yedek bir tane daha olmalı. Makinalar hassastır, bir anda çalışmaktan vazgeçebilir. O zaman düğünü telefonla çekemezsiniz değil mi? Sizin yoksa da bir arkadaşınızdan ödünç alın ya da kiralayın. Pillerinizin tamamını tam olarak şarj edin ve hepisini yanınıza alın. Kartlarınızın tamamını önceden boşaltın ve yine ihtiyacınızdan fazla olacak şekilde yanınıza alın. 

Düğün Fotoğrafçılığı

4. Fazla Lens Almayın

‘’Haydii, bir önceki maddede her şeyden bol bol al diyordun ne oldu şimdi’’ dediğinizi duyar gibiyim. Evet konu lens olunca minimalist davranmakta fayda var. 

Her birinin çok önemli olacağı senaryoları hayal ederek, sahip olduğunuz her lensi ilk düğününüze götürmek isteyebilirsiniz. Hem zengin durur 🙂 Ancak bu aklınızı karıştıracak. ‘’Acaba nikahı 50 ile mi 85 ile mi çeksem? Pasta için 100 ü takmalı mıyım? Şu an lensi değiştirsem, peki ya o arada evet derslerse? ‘’ Bu düşünceler aklınızdayken olaya konsantre olmanız hayli güç. 

Ayrıca her bir lensin iyimser bir tahminle 500 gram civarı olduğunu düşündüğünüzde 14 saat bunları taşımak da pek mantıklı değil. Kilit sayı bence 2 dir. 2 kameraya takılı 2 lens ile düğünü pekala çekebilirsiniz. Ve kafanız karışmadan ana odaklanabilirsiniz. 35mm  24-70mm 50 mm gibi genel lensler hayat kurtarır. 

  1. Sıkı bir hazırlık yapın 

İlk düğün gününün stresi ancak iyi bir hazırlıkla kalkar. Bunun için tarzını öğrendiğiniz çiftin isteyebileceği, sizi çok zorlamayacak, garanti pozlara önceden göz gezdirin. Bu pozları telefonunuza kaydedin, takıldığınız ve sıkıştığınız anlarda oradan kopya çekin. 

  1. Yanınıza yiyecek ve su alın, içkiden uzak durun

Zaten yeterince gergin ve streslisiniz üstüne bir de açlığı kimse çekemez. Muhtemelen çift ve daha önceden tanıştığınız mekan çalışanları sizi aç bırakmayacaktır ama bazen de yemek yemeye fırsat olmaz. Bu yüzden mutlaka çantanıza muz, kuruyemiş, kraker gibi bir şeyler atın. Suyunuzu yanınızdan ayırmayın. Her şey çok güzel giderken, eğlence tavan yapmış, insanlar kendini  eğlenceye kaptırmışken ikram ve ısrar edilen içkiler olacaktır. Onlara çalıştığınızı hatırlatın ve kibarca reddedin. Şu an ilk düğününüzdesiniz, stres altında iyi gelebileceğini düşünebilirsiniz ama bunu test etme yeri değil emin olun. Yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiğiniz işi kontrolu kaybederek ve kötü izler bırakarak bitirmenizi kimse istemez 🙂 

Akademi Soruları
  1. Fotoğrafları en kısa sürede yedekleyin

Çekim bitti, üzerinizden dev bir yük kalktı, eve geldiniz, bulutlar üstündesiniz, şimdi duş ve dinleme vakti… Hayır durun, iş bitmedi 🙂 Rahatlamadan önce çektiklerinizi doğru bir şekilde ve en az iki kere yedeklediğinizden  emin olun. İşte şimdi iyi bir uykuyu hakettiniz. 

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir